Przemysław Grzybowski

Zaproszenie do współpracy przy badaniach naukowych na temat śmiechu w szkole

Szanowni Państwo!

Gromadzę materiały do badań o śmiechu w szkole wczoraj i dziś. Byłoby dla mnie zaszczytem i wielką przyjemnością, gdyby zechcieli Państwo podzielić się ze mną wspomnieniami ze szkolnych lat - własnymi i Państwa bliskich.

Poszukuję opowieści o tym, kto śmiał się w szkołach i w jakich okolicznościach. Z czego się śmiano i z kogo? Dlaczego? W jaki sposób? Czy był to śmiech radosny, czy może złośliwy? Łączył, czy dzielił szkolne środowisko?

Interesują mnie przede wszystkim:

  • zabawne przezwiska uczniów i nauczycieli (ich pochodzenie, okoliczności wykorzystywania);
  • psoty, figle, kawały, zabawy uczniowskie i nauczycielskie;
  • związane ze szkołą karykatury, żarty rysunkowe, dowcipy, anegdoty (o uczniach i nauczycielach), zabawne wierszyki, piosenki, fotografie;
  • dotyczące zabawnych sytuacji fragmenty pamiętników, kronik, gazetek, dzienniczków uczniowskich i innych dokumentów szkolnych.

Gdyby zdecydowali się Państwo podzielić ze mną swymi opowieściami, byłbym wdzięczny za informację z jakiego okresu pochodzą (wystarczy rok - nawet tylko „mniej więcej”) i jakiego typu szkoły (podstawowa, średnia, wyższa - w małej czy dużej miejscowości). Mogą dotyczyć zarówno osobistych przeżyć, jak i tych zasłyszanych, będących tematem legend, dyskusji i plotek.

Oczywiście mogą Państwo zdecydować, czy opowieści te będą anonimowe, czy będą chcieli Państwo podać imiona, nazwiska, pseudonimy ich bohaterów, nazwę szkoły i miejscowość itp. Wszystkim, którzy zaznaczą, by nie podawać w książce danych osobowych gwarantuję, że zostaną one zakodowane, czyli ukryte lub zmienione tak, by czytelnik nie rozpoznał autorów i/lub bohaterów opowieści.

Materiały archiwalne w postaci rysunków, zdjęć oraz innych pamiątek delikatnie sfotografuję i zwrócę Państwu osobiście lub odeślę na wskazany przez Państwa adres.

Nazwiska wszystkich osób, które przyczynią się do powstania książki, zostaną wymienione w przedmowie wraz z podziękowaniami.

Materiały można przesłać pocztą elektroniczną lub przekazać mi osobiście na zajęciach lub dyżurze (szczytem moich marzeń są pliki w formacie doc).

Zachęcam do współpracy przy książce (nie tylko Państwa - ale także Państwa krewnych, znajomych, przyjaciół itp. - im więcej materiału zbierzemy, tym lepiej!!!), dzięki której nie tylko uczestnicy badań uśmiechną się do swych wspomnień, ale będą mogli się z nimi zapoznać także inni czytelnicy. Z góry serdecznie dziękuję za pomoc!

Łączę wyrazy szacunku i pozdrawiam z uśmiechem!

 

Przemysław P. Grzybowski